Povinná výbava na Slovensku 2019

Viete, čo všetko musíte mať povinne v aute? Pozrite si kompletný zoznam povinnej a nepovinnej výbavy pre rok 2019.

K základným povinnostiam vodičov patrí podľa zákona č. 725/2004 zabezpečiť, aby vozidlo obsahovalo povinnú výbavu. Jej obsah u nás určuje vyhláška ministerstva dopravy č. 464/2009.

1. Reflexný odev - v zákone nie je presne určené, ako taký bezpečnostný odev má vyzerať, môže to byť reflexná vesta, overal, nohavice, bunda. Dôležité je, aby tento odev bol v dosahu priamo zo sedadla vodiča. Norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu: fluorescenčnú žltú, fluorescenčnú oranžovočervenú alebo fluorescenčnú červenú.

Cena reflexného odevu začína na sume 1,90 eur.

2. Autolekárnička. Najdôležitejšia súčasť povinnej výbavy. Má predpísaný obsah, obal (uzatvárateľný, nepremokavý, oranžový s bielym 7cm krížom) a musí obsahovať kartu prvej pomoci. Kúpite ju dnes už aj v supermarkete, no dajte si pozor na jednu vec - dátum spotreby. Ten je potrebné sledovať, inak vám v prípade expirácie hrozí pokuta.

Cena autolekárničiek začína na sume 7,90 eur.

3. Výstražný trojuholník - je dôležitý najmä v prípade poruchy alebo havárie vozidla. Umiestňuje sa najmenej 50 metrov za vozidlom, a 100 metrov v prípade diaľnice alebo rýchlostnej cesty.

Cena výstražného trojuholníka začína na sume 4,90 eur.

4. Náhradné koleso s diskom alebo dojazdové koleso - náhradné koleso musí byť predpísanej veľkosti a rozmeru. Náhradné koleso mať nemusíte, ak máte automobil vybavený prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky (napr. defekt sprej). Alebo ak máte pneumatiky, ktoré môžu pri defekte alebo strate tlaku pokračovať ďalej v dočasnej jazde. Teda tzv. runflaty.

Cena defekt spreju začína na sume 5,40 eur. Runflat pneumatiky sú drahšia záležitosť, ceny sa odvíjajú od typu pneumatiky a výrobcu.

V prípade že si nie ste istý  poradí Vám autoporadca prešov.