Nehoda? Bohužiaľ, ako na to?

Ako správne postupovať pri dopravnej nehode

Či ste účastníkom alebo vinníkom dopravnej nehody, či inej poistnej udalosti súvisiacej s poistením zodpovednosti za škodu z prevádzky vozidla, resp. s povinným zmluvným poistením, vždy treba správne postupovať. Predídete tak prípadným nepríjemnostiam, ktoré môžu nastať. Preto sa vám budeme snažiť poradiť ako postupovať a ako si zachovať chladnú hlavu v situáciách, akými sú havárie a nehody na cestách. Prinášame najaktuálnejšie témy súvisiace s postupom pri dopravnej nehode:

7 základných krokov pri dopravnej nehode

Ak sa stanete účastníkmi dopravnej nehody, tak majte na pamäti naše rady a skúste sa riadiť nasledujúcimi krokmi:

1. Nenechajte nič náhode. Ak je auto havarované, neznamená to, že sa nepohne. Preto, ak je to možné, auto riadne zabrzdite a uistite sa, že stojí. Skôr, ako niečo podniknete vonku, mimo vozidla, nasaďte si reflexnú vestu, to platí pre všetkých pasažierov vo vozidle a popritom si zapnite výstražné svetlá. Snažte sa čas príliš nenaťahovať a čo najskôr sa vyberte postaviť výstražný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti od miesta nehody.

Prečítajte si všetkých 7 krokov ako postupovať pri nehode, ktoré vám môžu pomôcť.

Kedy by ste mali volať políciu

Ak sa smola tentokrát nalepila na vaše kolesá a vy ste sa stali účastníkom dopravnej nehody ako previnilec či ako obeť, prvé čo vás isto napadne je, že rýchlo zavoláte políciu. No nie je to vždy povinnosť! Privolanie polície má svoje dobré stránky, no tá horšia je môžete ako vinník prísť o vodičský preukaz, prípadne vám nasolia mastnú pokutu a to sa netýka iba vinníka, nedostatky sa môžu ukázať aj u obete nehody, to by ste sa čudovali aké.

Ako sa hovorí dvakrát meraj a raz rež, aj v prípade volania polície k nehode si dobre premyslite či tak nakoniec urobíte. Viac sa dozviete tu, kedy volať k nehode políciu a kedy nie.

Hlásenie poistnej udalosti

Bezodkladne, tak sa definuje rýchlosť, akou by ste mali oboznámiť poisťovňu o tom, že ste sa stali účastníkom dopravnej nehody a stala sa vám poistná udalosť. Ak ste po podpísaní poistnej zmluvy už zmluvu nikdy viac neotvorili, teraz je čas sa do nej pozrieť a prečítať si ako to chodí s hlásením poistných udalostí poisťovni pri dopravnej nehode.

Chcete si chcete uplatniť poistnú udalosť? Nečakajte a čo najskôr vybavujte všetky formality súvisiace s poistnou udalosťou u poisťovne. Viete do kedy je potrebné nahlásiť poistnú udalosť? Nie? Nechajte si poradiť!

Ako správne vyplníte záznam o nehode

Viete ako správne vyplníte záznam o nehode? Dobre vypísaný záznam vám pomôže pri neskoršom objasňovaní udalostí a samotnom vybavovaní poistnej udalosti u poisťovne, kde ste si zjednali PZP. Práve zle vyplnené záznamy robia vrásky nejednému účastníkovi nehody.

V prípade že si nie ste istý postupom poradí Vám autoporadca prešov.